maj
Autor:
Karolina Hulisz

diagnostyka-bakteriologiczna-wydanie-ii_192855„Diagnostyka Bakteriologiczna”, została napisana przez diagnostów laboratoryjnych, specjalistów w dziedzinie mikrobiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, pod redakcją Eligii Marii Szewczyk. Książka koncentruje się, jak stanowi sam tytuł, na sposobach rozpoznawania, badania a także oceny mikroorganizmów. Obok podstawowych metod identyfikacji bakterii, omówiono również metody oparte na immunochemii i serologii klasycznej, które znajdują coraz większe wykorzystanie w diagnostyce. Dodatkowo przedstawiono charakterystykę prawie wszystkich drobnoustrojów związanych z człowiekiem, wyznaczono miejsca ich bytowania, źródła ich zakażeń, a także metody ich zwalczania oraz nowe metody hodowli, co przyczynia się tym samym do lepszego poznania i identyfikacji drobnoustrojów patologicznych, zarówno na drodze biologicznej jak i molekularnej. Na końcu książki znajdują się zaktualizowane schematy diagnostyczne, dotyczące bakterii najczęściej izolowanych w laboratorium mikrobiologicznym. Badanie kału biegunkowego, moczu czy też diagnostyka gruźlicy i mikrobakterioz, to nieliczne przykłady schematów, zawartych w książce wydanej przez specjalistów w dziedzinie mikrobiologii.  Zestawiono również aneks dotyczący typów podłoży hodowlanych charakterystycznych dla danych drobnoustrojów, prób identyfikacji i metod diagnostycznych, co z pewnością ułatwi studentom pracę w laboratorium, a także zrozumienie właściwości i kinetyki wzrostu drobnoustrojów. Książka została wzbogacona w słowniczek oraz rozszerzony indeks, który ułatwi poszukiwanie potrzebnych danych. Finalizując, książka ta w swoich treściach zawiera aktualną zmienność bakterii oraz nowe, bardziej wydajne sposoby ich hodowli i zwalczania, dzięki czemu stanowi świetni materiał uzupełniający nie tylko dla studenta medycyny, ale także studentów mikrobiologii, biotechnologii a także pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych i laboratoriów mikrobiologicznych.